"სპექტრუმ"-მა შეასრულა ტექნიკური არქიტექტორის როლი საქართველოს ეროვნული ბანკის სათავო ოფისის პროექტის წინადადების განხორციელებაში, რომელიც წარადგინა ამერიკულმა კომპანიამ "GLMV Architecture Inc." და გაიმარჯვა საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ ჩატარებულ კონკურსში.
კონცეფცია
საქართველოს ეროვნული ბანკის სათავო ოფისის პროექტის ძირითადი კონცეფცია მისი ფორმის, ესთეტიკის, იდეოლოგიის და ფუნქციის სინთეზია. შენობის იდეოლოგია უკავშირდება წრეწირის გეომეტრიულ ფორმას, რაც მარადიულობის და უწყვეტი არსებობის წყაროდ არის მიჩნეული.
წრეწირის სრულყოფილი ფორმა ასოცირდება მდგრადობასთან და ეროვნული ბანკის ფუნქციის ანალიტიკურ ხასიათთან, რაც იდეოლოგიურად ქვეყნის ეკონომიკურ მდგრადობას უკავშირდება.
წრეწირის გარე დიამეტრი შეადგენს 60 მეტრს, ხოლო შიდა გარსის - 28 მეტრს, რაც შენობაში ქმნის შიდა ატრიუმს. ატრიუმის მინის გადახურვა წარმოადგენს ეროვნული ბანკის ლოგოს, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს პროექტის უშუალო კავშირს შენობის ფუნქციასთან.
კონტექსტი
წარმოდგენილი პროექტის ფუნქციონალური და არქიტექტურული ხასიათის ჩამოყალიბებისას, ერთ-ერთ მთავარ როლს თამაშობს ენერგოეფექტურობის კონცეფციის განმსაზღვრელი პირობები.
კონცეფცია წარმოდგენილია სოლარული პანელების სისტემით, რაც განაპირობებს ელექტროენერგიის დიდი ნაწილის მოპოვებას თბური პომპების მეშვეობით.
შენობის კინეტიკური ფასადის დაახლოებით 75%-ზე გათვალისწინებულია განათების სენსორებთან დაკავშირებული უჟანგავი ლითონის ბადის ჟალუზები, რომლებიც მზის სხივის ინტენსივობის გათვალისწინებით ავტომატურად იღება და იკეტება.
ფასადის მთლიანი მინის სისტემა ემყარება მზის მდებარეობას და არეკვლის U და G პარამეტრებს, რაც აძლიერებს გათბობა-გაგრილების ეფექტს.
ერთიანობა
შენობის თითოეული სართულის განლაგება და დაგეგმარება ერთიანობის ცნებით არის განმსჭვალული. ატრიუმის შიგნით, სართულები ეფექტურად უკავშირდება ერთმანეთს პანდუსებით, რაც უზრუნველყოფს მარტივ და კომფორტულ მიმოსვლას.
ინდივიდუალურად შემუშავებული არქიტექტურული განლაგება მიესადაგება ბანკის ნორმატივებს, ავეჯის ჩათვლით, რომლის დიზაინიც სპეციალურად შემუშავდება.
შენობის ერთ ერთი მნიშვნელოვანი ელემენტია პანორამული (ჭკვიანი) ლიფტების სისტემა, რომელიც განთავსებულია ატრიუმში და მინიმალური ლოდინის პერიოდის პარალელურად წარმოადგენს დღის სინათლით სავსე ატრიუმში გადაადგილების სასიამოვნო და შთამბეჭდავ საშუალებას.
ეროვნული ბანკის სათავო ოფისის ენერგოეფექტური და ვიზუალურად დახვეწილი ფასადის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილია სამი ორ-სართულიანი ატრიუმის სივრცეები, რომელთა მეშვეობითაც გარესამყაროსთვის ხილვადი ხდება შენობის შიდა ინფრასტრუქტურა და ამავდრულად მყარდება ერთგვარი კავშირი ისტორიული უბნის ურბანულ სტრუქტურასთან.

В конкурсе, проводимом Национальным банком Грузии, победила американская компания "GLMV Architecture Inc", которая сотрудничала с "Spectrum LLC" в подготовке проекта Национального банка Грузии, исполняющего роль технического архитектора в реализации этого предложения.
Концепция
Основной концепцией проекта головного офиса Национального банка Грузии является синтез его формы, эстетики, идеологии и функции.
Идеология здания выражена в форме геометрического круга, который считается источником вечности и непрерывного существования.
Идеальная форма круга ассоциируется со стабильностью и с аналитическим характером функций Национального банка, который идеологически связан с экономической устойчивостью страны.
Внешний диаметр периметра составляет 60 метров, а внутренняя мембрана - 28 метров, что создает внутренний атриум. Стеклянная атриумная кровля представляет собой логотип Национального банка, что еще раз подчеркивает его прямую связь с функцией здания.
Контекст
В формировании функционального и архитектурного характера представленного проекта, одну из ключевых позиций занимают определённые условия концепции энергоэффективности.
Концепция представлена системой солнечных батарей, которая приводит к получению большого количества электроэнергии и работе тепловых насосов. Около 75% кинетической фасадной мембраны здания снабжено сетчатыми жалюзями из нержавеющей стали, соединенными с датчиками света, которые автоматически открываются и закрываются в соответствии с интенсивностью солнечных лучей.
Вся система фасадного стекла основана на расположении солнца и отражает параметры U и G, что усиливает эффект нагрева-охлаждения.
Сотрудничество
Планировка и расположение каждого этажа здания взаимосвязаны. Внутри атриума этажи эффективно связаны между собой пандусами, что обеспечивает легкое и комфортное передвижение.
Индивидуально спроектированная архитектурная планировка соответствует требованиям банка, включая мебель, специально разработанную для этой цели.
Одним из основных элементов здания является панорамная (умная) система лифтов, расположенная в атриуме, с минимальным периодом ожидания, обеспечивающая впечатляющее путешествие по территории атриума, заполненного естественным дневным светом и открывающая панорамные виды на Тбилиси.
Энергосберегающий и характерный фасад головного офиса Национального банка представлен тремя , двухсторонне освещаемыми атриумными пространствами , которые визуально гармонируют с исторической городской структурой.