ცნობილია რომ გარემო, რომელშიც ვიმყოფებით, გავლენას ახდენს ჩვენს განწყობაზე. ცხადია, ეს სამუშაო სივრცეებსაც ეხება. იმის გათვალისწინებით, რომ დასაქმებული ადამიანების უმეტესობა დროის დიდ ნაწილს ოფისებში ვატარებთ ნათელი ხდება, რომ სამუშაო სივრცის დიზაინს განსაკუთრებული გავლენა აქვს ჩვენს პროდუქტიოულობაზე, ფიზიკურ-ემოციურ ყოფაზე.
ოფისის დიზაინი ასევე ზემოქმედებას ახდენს დამკვეთების პირველ შთაბეჭდილებაზე.
ბევრი რამ დაიწერილა და თქმულა იმის შესახებ, თუ რა გავლენას ახდენს სამუშაო სივცრის დიზაინი ადამიანებზე, თუმცა მის პრაქტიკულ განხორციელებას მხოლოდ დიზაინის მნიშვნელობის პირდაპირი გაგებით ვაწყდებით.
ისეთ თანამედროვე ოფისებში, სადაც ახალი მიდგომებია დანერგილი და გამოყოფილია სამუშაო და მოსასავენებელი სივრცეები, ხშირად მაინც არასათანადოდაა შეფასებული სხვადასხვა უხილავი, ფარული ფაქტორების ზეგავლენა.
ჰაერის ხარისხი
დაბინძურებული ჰაერი უარყოფით გავლენას ახდენს ადამიანის ზოგად ჯანმრთელობაზე, რასაც არაერთი სამეცნიერო კვლევა ადასტურებს.
აშშ-ის სხადასხვა უნივერსიტეტების (ჰარვარდის, სირაკუზის) უახლესი ერთობლივი კვლევით, როდესაც ოფისში ვენტილაცია უმჯობესდება და ნახშირორჟანგის დონე კლებულობს, 61%-ით უმჯობესდება დასაქმებულთა კოგნიტური უნარები შესაბამისი ტესტებით.
სხვა კვლევამ, რომელიც ე.წ. „მწვანე“ შენობების შესწავლას ახდენდა, გამოავლინა, რომ იქ დასაქმებულთა 30%-ით ნაკლებს აღენიშნებოდა თავის ტკივილი და რესპირატორული ჩივილები.
მათი კოგნიტური უნარები 27%-ით უკეთესი იყო და ნაკლებად აღენიშნებოდათ ძილთან დაკავშირებული პრობლემები.
უნდა აღინიშნოს, რომ შენობებს შიგნით ჰაერი 10 ჯერ უფრო დაბინძურებულია, ვიდრე შენობებს გარეთ. ჟანგბადის ნაკლებობა კი ოფისებში ერთ-ერთ სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს, განსაკუთრებით არასათანადო ვენტილაციის პირობებში.
ჩვენი კომპანია „სპექტრუმი" ოფისში სათანადო ვენტილაციის პარალელურად (რომელიც ფილტრავს ჰაერს და უზრუნველყოფს ჟანგბადის სათანადო მიწოდებას) იყენებს ჰაერის პორტატულ გამწმენდ მოწყობილობებს, რომლებიც წმინდავს ჰაერს სხვადასხვა დამაბინძურებლებისგან და ახდენს ამ მაჩვენებლების მუდმივი მონიტორინგს.
განათება
შესწავლილია, რომ სამუშაო სივრცის ჯეროვანი განათება აისახება ინდივიდის პროდუქტიულობაზე.
არასათანადო, უხარისხო განათება გარდა იმისა, რომ მოქმედებს მხედველობის სიმახვილეზე, შეიძლება გახდეს თავის ტკივილის, გაღიზიანებადობის და დაბალი მოტივაციის მიზეზი.
ოფისების დაგეგმარებისას, აუცილებლად გასათვალისწინებელია დღის სინათლის მაქსიმალური შემოდინების ხელშეწყობა. არსებობს კვლევები, რომ ბუნებრივი განათება პოზიტიურად მოქმედებს ადამიანზე, ზრდის ენერგიულობას და ამცირებს სტრესს. ამასთან, თანამედროვე
მაღალხარისხიანი LED განათება და სანათების ოფტიმალური განთავსება იცავს თვალებს დაძაბვისაგან.
მცენარეები
მცენარეები ინტერიერში ჟანგბადის წყაროს წარმოადგენს. მცენარეებით გამდიდრებული სივრცე განსაკუთრებით ფილტრავს ჰაერს და აბალანსებს ტენიანობას.
არაერთი კვლევის თანამხმად, მცენარეული დეკორაციები პოზიტიურად მოქმედებს თანამშრომლების განწყობაზე, ამცირებს სტრესს და აუმჯობესებს კონცენტრაციის უნარს.
„სპექტრუმ“-ის ოფისში წარმოდგენილი მწვანე კედელი სიხასხასეს მატებს დიზაინს, ქმნის პოზიტიურ განწყობას თანამშრომლებისა და სტუმრებისთვის, შემოაქვს განსაკუთრებული აურა გარემოში და აჯანსაღებს ჰაერს.
მოსასვენებელი ღია სივრცეები
მნიშვნელოვანია მოსასვენებელი ღია სივრცეების შექმნა თანამშრომლებისთვის, სადაც შესაძლებელი იქნება შესვენების დროს განტვირთვა და კომუნიკაცია. გასათვალისწინებელია გარე სივრცეების არსებობა და მათი მიზანმიმართული დაგეგმარება.
მასალების შერჩევა
ხშირად, ოფისის რემონტის დაგეგმვის დროს მასალების ხარისხის ხარჯზე ხდება ხარჯების შემცირება. გასათვალისწინებელია, რომ ასეთი, თითქოს პრაგმატული გადაწყვეტილებით, გრძელვადიან პერსპექტივაში, შერჩეულ მასალებში სახიფათო ნაერთების შემცველობამ შესაძლოა უარყოფითი გავლენა იქონიოს თქვენს და თქვენს მიერ დასაქმებულთა ჯანმრთელობაზე.
ერგონომიული ავეჯი
ერგონომიული ავეჯი კარგი სამუშაო გარემოს აუცილებელი კომპონენტია. ერგონომიული სავარძლები ამცირებს სტრესს, უზრუნველყოფს ჯდომის სწორ პოზას, არის უფრო კომფორტული, ამცირებს კისრის პრობლემების და ტკივილის რისკს, რაც მთლიანობაში სამუშაო პროცესს ხდის მეტად კომფორტულს.
ენერგოეფექტურობა და გარემო
და ბოლოს, გარემოზე ზრუნვა და მასზე დადებითი ზემოქმედება უნდა იყოს, როგორც თითოეული ინდივიდის, ისე ბიზნესის ერთერთი პრიორიტეტი.
ისეთი მასალების გამოყენება, რომელიც ზოგავს ენერგიას, არ იწვევს გარემოს დაბინძურებას და ექვემდებარება გადამუშავებას, უნდა იყოს სოციალურ პასუხისმგებლობაზე ორიენტირებული ბიზნეს-მოდელის ნაწილი, რაც უნდა იწყებოდეს დაპროექტების პროცესით, LED სინათლის წყაროების შერჩევით, ენერგოეეფქტური მოწყობილობების გამოყენებით და მთავრდებოდეს კორპორატიული კულტურით, სადაც გადამუშავება, ენერგოეფექტურობა და გარემოზე მავნე ზეგავლენის შემცირება ყოველდღიურობის წარმოადგენს.

Хорошо известно, что среда, в которой мы живем, влияет на наше настроение. Очевидно, это касается и рабочих помещений. Учитывая, что большинство работающих людей проводят большую часть своего времени в офисах, становится ясно, что дизайн рабочего пространства оказывает особое влияние на нашу продуктивность.
Дизайн офиса также влияет на первое впечатление заказчиков.
Много было написано и сказано о том, как дизайн рабочего пространства влияет на людей, но мы находим его практическое воплощение только в прямом смысле важности дизайна.
В современных офисах, где внедрены новые подходы и разделены зоны работы и отдыха, влияние различных невидимых, скрытых факторов часто ещё плохо оценивается.
Качество воздуха
Загрязненный воздух отрицательно влияет на общее состояние здоровья человека, что подтверждается многочисленными научными исследованиями. Согласно недавнему совместному исследованию различных университетов США (Гарвард, Сиракузы), при улучшении вентиляции офиса и снижении уровня углекислого газа когнитивные навыки сотрудников улучшаются на 61% с помощью соответствующих тестов.
Еще одно исследование, т.н. изучение «зеленых» зданий, выяснило, что менее 30% сотрудников страдают головными болями и респираторными заболеваниями. Их когнитивные навыки были на 27% лучше, и у них было меньше проблем со сном.
Следует отметить, что воздух внутри зданий в 10 раз более загрязнен, чем снаружи. Недостаток кислорода - одна из самых серьезных проблем в офисах, особенно с плохой вентиляцией.
Наша компания «Спектрум» использует портативные очистители воздуха, которые очищают воздух от различных загрязнителей и постоянно контролируют эти показатели, параллельно с правильной вентиляцией в офисе (которая фильтрует воздух и обеспечивает правильную подачу кислорода).
Было изучено, что правильное освещение рабочего места влияет на продуктивность человека.
Неадекватное, плохое освещение, помимо снижения остроты зрения, может вызвать головные боли, раздражительность и низкую мотивацию.
При планировании офисов важно учитывать максимальный приток дневного света.
Есть исследования, что естественный свет положительно влияет на человека, увеличивает энергию и снижает стресс.
Кроме того, современное качественное светодиодное освещение и оптимальное размещение светильников защищают глаза от перенапряжения.
Растения являются источником кислорода в интерьере. Обогащенное растениями пространство особенно фильтрует воздух и уравновешивает влажность.
Согласно многочисленным исследованиям, украшения из растений положительно влияют на настроение сотрудников, снимают стресс и улучшают концентрацию.
Зеленая стена, представленная в офисе «Спектрума», добавляет яркости дизайну, создает позитивный настрой у сотрудников и гостей, привносит особую ауру в окружающую среду и делает воздух более здоровым.
Зоны отдыха
Важно создавать открытые пространства для сотрудников, где можно будет расслабиться и пообщаться во время перерывов. Следует учитывать наличие открытых пространств и их целенаправленную планировку.
Выбор материалов
Часто при планировании ремонта офиса затраты сокращаются за счет качества материалов.
При этом следует учитывать, что при таком, казалось бы, прагматичном решении в долгосрочной перспективе содержание опасных соединений в выбранных материалах может отрицательно сказаться на здоровье вас и ваших сотрудников.
Эргономичная мебель
Эргономичная мебель - важный компонент хорошей рабочей среды.
Эргономичные кресла снижают стресс, обеспечивают правильную осанку, более удобны, снижают риск проблем с шеей и боли, что делает рабочий процесс в целом более комфортным.
Энергоэффективность и окружающая среда
Наконец, забота об окружающей среде и оказание на нее положительного воздействия должны быть одним из приоритетов как частных лиц, так и предприятий.
Использование энергосберегающих, экологически чистых и перерабатываемых материалов должно быть частью социально ответственной бизнес-модели, начиная с процесса проектирования, выбора светодиодных источников света, использования энергоэффективного оборудования и заканчивая корпоративной культурой, в которой переработка, энергоэффективность и сокращение вредного воздействия на окружающую среду происходит ежедневно.