ახალი საგანმანათლებლო მიდგომის - მეცნიერება, ტექნოლოგიები, ინჟინერია და მათემატიკა - ე.წ „STEM“ ( Science, Technology, Engineering, and Mathematics) მიმართ ინტერესი წარმოუდგენლი სისწრაფით იზრდება მსოფლიოს მასშტაბით.
ახალი ტექნოლოგიები და პედაგოგიური მიდგომებები განსაზღვრავს სწავლების ახლებურ მეთოდებს ციფრულ სამყაროში გაზრდილი თაობისთვის.
სასწავლო დაწესებულებები, სკოლები აფართოებენ თავიანთი STEM შესაძლებლობების არეალს სტუდენტებისთვის, ატრენინგებენ მასწავლებლებს, რათა შეძლონ თანამედროვე მოთხოვნების შესაბამისი განათლების მიწოდება.
ისინი ასევე ახორციელებენ ახალი შენობების პროექტირებასა და არსებული სკოლების რემოდელირებას, რათა უზრუნველყონ STEM განვითარებადი თანამედროვე სასწავლო პროგრამის მხარდაჭერა.
ძირთადი გამოწვევა, რაც დგება STEM საგანმანათლებლო პროგრამის დამგეგმავების, არქიტექტორებისა და პედაგოგების წინაშე, არის სასწავლო პროგრამისა და აქტიობების მუდმივი ცვალებადობა/განვითარება.
როგორ უნდა მოხდეს ამ პროგრესირებადი ტენდენციების გადმოტანა დიზაინირების პროცესში?
არქიტექტორები და დიზაინერები სახავენ ახალ გზებსა და მიდგომებს თანამედროვე საგანმანათლებლო სივრცეების დაგეგმარებისთვის, რისთვისაც წინა პლანზე აყენებენ სტუდენტების მოთხოვნილებების გათვალისწინებას.
STEM საგანმანათლებლო დაწესებულება ეფექტური რომ იყოს, უნდა პასუხობდეს სხვადასხვა სასწავლო აქტიობის მოთხოვნებს, მუდმივად ცვალებად ტექნოლოგიებსა და
რეალობას, რათა შექმნას ძალიან დეტალური, სპეციფიკური და ხშირ შემთხვევაში ძვირადღირებული დიზაინი და სამშენებლო გადაწყვეტილებები STEM პროგრამის დაწყებამდე.
იდეალურ შემთხვევაში, თავდაპირველად უნდა მოხდეს STEM პედაგოგების შერჩევა და პროგრამის დამტკიცება, რაც მნიშვნელოვანად იმოქმედებს დიზაინირების პროცესზე და შესაბამის გავლენას იქონიებს STEM დაწესებულების საბოლოო იერ-სახეზე.
არსებული შენობების განახლებისას კი მაქსიმალურად უნდა განხორცილდეს პედაგოგების ჩართულობა მათი მომავალი სასწავლო სივრცის დაგეგმვის, დიზაინის შემუშავების, ავეჯისა და სხვა აღჭურვილობის შერჩევის პროცესში.
მოცემული სტატია ეხმიანება და განიხილავს ზემოღნიშნულ პრობლემებს, რაც ამავდროულად სასარგებლო იქნება მისთვის, ვინც ზუსტად იცის, თუ როგორ სურს საკუთარი სივრცის მოწყობა.
STEM-ის სასწავლო სივრცის დაგეგმარებისას აუცილებელია გათვალისწინებულ იქნას პრაქტიკული სწავლების არეალის არსებობა.
იდეალურ შემთხვევაში STEM-ის სივრცე თავისი ინფრასტრუქტურით უნდა ერგებოდეს ყველა ტიპის აქტიობას, რომელიც შესაძლოა განხორციელდეს სასწავლო პროცესში.
ასეთი ინფრასტრუქტურის მაგალითები შესაძლოა იყოს:
- სველი წერტილები (იატაკი, ნიჟარა, ონკანი)
- კვამლის გამტანი-ენერგიის წყარო (შედუღებისთვის და სხვა აქტიობებისთვის)
- „მწვანე კედელი“და ფიქსირებული აპარატურა ჩანაწერებისთვის
- ტესტირებისთვის განკუთვნილი სივრცე
საუკეთესო არქიტექტორები და დიზაინერები, რომლებიც მუშაობენ STEM სივრცეებზე, იაზრებენ თუ როგორი შეიძლება იყოს რეალობაში STEM პროგრამის განხორციელება.
საკლასო ოთახები საჭიროა იყოს ადაპტირებული, მოქნილი, მობილური და ერგონომიული.
STEM-ის ოთახები შესაძლოა იყოს ხმაურიანი, სადაც კითხვებზე სწორი პასუხები იქნება გაცემული, ხოლო წარუმატებლობა შეფასდება, როგორც პოზიტიური ნაბიჯი შემდგომი აღმოჩენებისა და წარმატების გზაზე.
მოსწავლეები გუნდურად გამოიყენებენ პრაქტიკული სწავლების მეთოდებს, რათა გადაჭრან რეალური მსოფლიო პრობლემები... მათ უნდა მიეცეთ შესაბამისი ოთახები და სივრცეები, რათა გახდნენ უფრო კრეატიულები, ინოვატორები, კრიტიკულად მოაზროვნეები.
STEM-ი წარმოადგენს ინტეგრირებულ, პროექტებზე დაფუძნებულ, პრობლემების გადაწყვეტაზე ორიენტირებულ სასწავლო პროგრამას, ამიტომაც მოსწავლეებს სჭირდებათ სივრცეები, სადაც მცირე ჯგუფებში შეძლებენ თავიანთი პროექტების დაგეგმვასა და განხილვას.
STEM-ი გავლენას ახდენს და რეალურად ცვლის დიზაინერების შეხედულებებს საკლასო ოთახების კონცეფციის თაობაზე.
მაგალითად, წარსულში საკლასო და ლაბორატორიული სწავლების ოთახები იყო გამიჯნული. დღესდღეობით კი ტერმინი “lab/classroom” გამოიყენება კომბინირებული სივრცის აღსანიშნად, რომელშიც მოსწავლეებს ერთი სასწავლო პროცესის მიმდინარეობისას შეუძლიათ დისკუსიიდან გადაინაცვლონ პრაქტიკულ მუშაობაზე და პირიქით.
არსებული დიზაინერული კვლევებით, STEM სასწავლო ოთახში თითო სტუდენტზე გამოყოფილი უნდა იყოს მინიმუმ 5.57 კვადრატული მეტრი და ოთახში მოსწავლეების მაქსიმალური რაოდენობა იდეალურ შემთხვევაში 24-ს არ უნდა აღემატებოდეს.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია სტუდენტური საპროექტო სივრცეები, რომლებიც ადვილად მისადგომი უნდა იყოს როგორც საკლასო ოთახებიდან, აგრეთვე გარე სივრციდან.
ასეთი წვდომა მნიშვნელოვანია, რათა მოსწავლეებმა შეძლონ მათ მიერ შექმნილი მოდელების ტესტირება და განთავსება სხვადასხვა ბარიერის გარეშე. „ტექნოლოგიები უნდა იყოს ყველგან“ - ეს არის STEM საკლასო ოთახის კრედო.
პლანშეტური მოწყობილობები საჭიროა იყოს ხელმისაწვდომი და დაკავშირებული უკაბელო ინტერნეტთან. საინჟინრო ასპექტი უნდა მოიცავდეს CAD ეკრანებს, პრინტერებს (3D ჩათვლით) და პლოტერებს.
დაკავშირება უმნიშვნელოვანესია, ციფრული მოწყობილობები აუცილებელია, რათა მოსწავლეებს ჰქონდეთ მუდმივი წვდომა გლობალურ მონაცემებთან და სხვა რესურსებთან.
STEM- ის ოპტიმიზირებული საკლასო ოთახი უნდა უზრუნველყოფდეს დაკავშირებას ელ-ენერგიასთან, ასევე უკაბელო ინტერნეტთან კომპიუტერის ან პლანშეტისათვის.
STEM ავეჯი
მიზანშეწონილია, რომ მნიშვნელოვანი ინვესტირება მოხდეს STEM ავეჯში მისი მაქსიმალური სიცოცხლისუნარიანობისთვის, რათა ის იყოს მოდულური და მტკიცე.
ფუნქციონალური დატვირთვა ამართლებს დანახარჯს.
დასაჯდომი საშუალებები
ტრადიციული, ერთფუნქციანი საკლასო ავეჯის ეპოქა დასრულდა.
STEM საკლასო ოთახებში უნდა იყოს დასადგომი მოწყობილობები, უზურგო სკამები, გორგოლაჭებიანი სკამები, ასევე მოსასვენებელი სავარძლები კოლაბორაციისთვის.
ამრიგად, საკლასო ოთახებში დასაჯდომი საშუალებები უნდა იძლეოდეს მოძრაობის, პოზიციონირებისა და ფუნციურობის ფართო შესაძლებლობებს.
მერხები და მაგიდები
პროექტებზე დაფუძნებული სწავლების განხორციელებისთვის საჭიროა ისეთი მერხები ან მაგიდები, რომლებიც შეიძლება ერთმანეთთან დაკავშირებული იქნას კომპაქტური ბოძებით, რაც მოერგება სტუდენტების 6-8 კაციან ჯგუფებს.
ამ საკითხში უმნიშვნელოვანესია ინვენტარის მოქნილობა და გადაწყობის შესაძლებლობები სხვადასხვა დანიშნულებისთვის.
მაგალითად, ისეთი სამუშაო მაგიდები, რომლის უკანა მხარე ტრიალდება წინ (წარმოიდგინეთ ღვეზელის ფორმა), იძლევა მჯდომი პირისთვის გარშემო მჭიდრო წრის შექმნისა და კომფორტულად მორგების საშუალებას.
მაგიდების დიზაინი და გამოყენებული მასალები უნდა იყოს STEM მოთხოვნების შესაბამისად მრავალფეროვანი. სამუშაო ზედაპირები უნდა უძლებდეს მაღალ ტემპერტურასა და ქიმიკატებს, ფართო უნდა იყოს არჩევანი მაგიდების სიმაღლის მხრივაც.
ყოველივე აღნიშნული კი უნდა ხდებოდეს სამუშაო ზედაპირის ფართობის შემცირებისა და სტაბილურობის დარღვევის საფრთხის გარეშე.
სათავსოები
სტუდენტური პროექტების უმეტესობა STEM გარემოში შეიძლება ჩატარდეს ერთზე მეტი საკლასო დროის მანძილზე.
ამიტომ აუცილებელია, რომ გამოიყოს სივრცე მიმდინარე პროექტების დატოვებისა და შენახვისათვის, ასევე პედაგოგებისთვის საჭიროა მობილური საცავის არსებობა, სადაც მოათავსებენ პრაქტიკულ საპროექტო მასალებსა და ინსტრუმენტებს, მობილურ პროექტორებსა და კომპიუტერებს პრეზენტაციებისთვის.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, შეიძლება დავასკვნათ, რომ STEM-განათლებისთვის საჭირო დინამიური სამეცნიერო სასწავლო დაწესებულების დაგეგმარებისთვის აუცილებელია არქიტექტორებისა და დიზაინერების მჭიდრო პარტნიორობა.
STEM–ის შენობა უნდა წარმოადგენდეს კერას სტუდენტების, მასწავლებლებისა და ვიზიტორების საქმიანობისთვის. ეს უნდა იყოს კარიბჭე გახმაურებული პროგრამებისთვის.

Интерес к новому образовательному подходу - наука, технологии, инженерия и математика – так называемый STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) растет во всем мире невероятными темпами. Новые технологии и педагогические подходы определяют новые методы обучения в цифровом мире для подрастающего поколения.
В образовательных учреждениях школы расширяют сферу своих возможностей STEM для студентов, проводят тренинги для учителей, обеспечивающие преподавание, отвечающее современным требованиям.
Основная проблема, с которой сталкиваются разработчики, архитекторы и учителя STEM, - это постоянное разнообразие/развитие учебной программы и мероприятий. Как включить эти прогрессивные тенденции в процесс проектирования?
Архитекторы и дизайнеры изучают новые способы и подходы к планированию современных образовательных пространств, ставя на первый план потребности студентов.
Чтобы учебное заведение STEM было эффективным, оно должно соответствовать требованиям различных учебных мероприятий, постоянно меняющихся технологий и реальности для создания очень подробных, конкретных и во многих случаях дорогостоящих дизайнерских и строительных решений до начала программы STEM.
В идеале в первую очередь следует выбрать учителей STEM и утвердить программу, что окажет значительное влияние на процесс дизайна и окажет соответствующее влияние на окончательный облик объекта STEM.
При ремонте существующих зданий учителя должны в максимально возможной степени участвовать в планировании своего будущего учебного пространства, проектировании, выборе мебели и другого оборудования.
В данной статье рассматриваются и обсуждаются вышеперечисленные проблемы, которые в то же время будут полезны тем, кто точно знает, как обустроить собственное пространство.
При планировании учебного пространства STEM важно учитывать наличие практического учебного пространства.
В идеале пространство STEM с его инфраструктурой должно быть адаптировано для всех видов деятельности, которые могут выполняться в процессе обучения.
Примерами такой инфраструктуры могут быть:
- Мокрые Зоны (пол, раковина, кран)
- Дымоустойчивый источник энергии (для сварки и других работ)
- Зеленая стена и стационарная аппаратура для записи
- Место для тестирования.
Лучшие архитекторы и дизайнеры, работающие над пространствами STEM, имеют представление о том, как программа STEM может выглядеть в реальности.
Классы должны быть адаптируемыми, гибкими, мобильными и эргономичными.
В STEM-залах может быть шумно, если на вопросы даны правильные ответы, а неудача расценена как положительный шаг на пути к дальнейшим открытиям и успеху.
Учащиеся будут в группах использовать практические методы для решения реальных проблем ... Им должны быть предоставлены соответствующие комнаты и пространства, чтобы они могли стать более творческими, новаторскими, критически настроенными.
STEM - это интегрированная, основанная на проектах учебная программа, направленная на решение проблем, поэтому учащимся нужны места, где они могут планировать и обсуждать свои проекты в небольших группах.
STEM влияет и фактически меняет взгляды дизайнеров на концепцию классных комнат. Например, в прошлом классные комнаты и лабораторные классы были разделены.
В настоящее время термин «lab/classroom» используется для обозначения объединенного пространства, в котором студенты могут переходить от обсуждения к практической работе в течение одного учебного процесса и наоборот.
Согласно существующим исследованиям дизайна, учебная комната STEM должна быть выделена не менее 5,57 квадратных метров на одного учащегося, а максимальное количество учащихся в комнате в идеале не должно превышать 24.
Еще одна важная проблема - это студенческие проектные помещения, которые должны быть легко доступны как из классных комнат, так и из внешних пространств.
Такой доступ важен для того, чтобы учащиеся могли тестировать и развертывать созданные модели без различных препятствий. «Технологии должны быть повсюду» - это кредо классных комнат STEM.
Планшетные устройства должны быть доступны и подключены к беспроводному Интернету.
Инженерный аспект должен включать экраны CAD, принтеры (в том числе 3D) и плоттеры.
Связь, цифровые устройства важны и необходимы для того, чтобы учащиеся имели постоянный доступ к глобальным данным и другим ресурсам.
Классная комната, оптимизированная для STEM, должна обеспечивать подключение к электроэнергии, а также беспроводной доступ в Интернет для компьютера или планшета.
Мебель STEM
Рекомендуется вложить значительные средства в мебель STEM, чтобы обеспечить максимальную жизнеспособность, чтобы сделать ее модульной и долговечной.
Функциональная нагрузка оправдывает затраты.
Сидения
Эпоха традиционной, узкофункциональной классной мебели закончилась.
В классах STEM должно быть стоячее оборудование, стулья без спинки, стулья на колёсиках, а также кресла для совместной работы.
Таким образом, сидения в классных комнатах должны обеспечивать широкие возможности для передвижения, расположения и функциональности.
Парты и столы
Для обучения на основе проектов требуются парты или столы, которые могут быть соединены друг с другом компактными опорами, чтобы вместить группы из 6-8 студентов.
В этом вопросе решающее значение имеют гибкость инвентаризации и возможности перегруппировки для различных целей.
Например, рабочие столы, задняя часть которых вращается вперед (представьте себе форму пирога), создавая подходящие и комфортные условия сидящему человеку.
Дизайн столов и используемые материалы должны соответствовать разносторонним требованиям STEM.
Рабочие поверхности должны выдерживать высокие температуры и химические вещества, столы должны быть разной высоты.
Всё вышеперечисленное должно выполняться без уменьшения площади рабочей поверхности и риска нарушения стабильности.
Кладовые
Большинство студенческих проектов в среде STEM могут проводиться на протяжении более одного классного часа.
Поэтому необходимо выделить место для выхода и хранения текущих проектов, а также для учителей необходимо мобильное безопасное приспособление, где они могут разместить практические проектные материалы и инструменты, мобильные проекторы и компьютеры для презентаций.
Принимая во внимание всё вышеизложенное, мы можем сделать вывод, что тесное сотрудничество архитекторов и дизайнеров имеет важное значение для планирования динамичного научно-образовательного учреждения, необходимого для образования в области STEM.
Здание STEM должно быть центром деятельности студентов, учителей и посетителей. Это должен быть портал для программ высокого профиля.